Blog

Tekstil endüstrisinde güvenirlik standartı: OEKO-TEX®

OEKO-TEX® tüketicilerin ve şirketlerin gezegenimizi gelecek nesiller için koruyan sorumlu kararlar almalarını sağlar. Standartların dayandığı test ve belgelendirme süreci maksimum tüketici güvenliğini garanti eder. Sürdürülebilirliği kolaylaştırır.

OEKO TEKS Standart 100; üretimin bütün aşamalarındaki tekstil hammaddeleri, ara ve nihai ürünler için tek tip, global bir test ve belgelendirme sistemidir. Aynı zamanda tekstil dışı bileşenlerin test edilmesini de kapsamaktadır.

OEKO TEKS Standart 100 etiketi ne anlama geliyor?

Amacı zararlı maddelerden muaf ürünler sağlamaktır. Teslimat şartlarının bir parçası olarak, birçok şirket halihazırda OEKO TEKS Standart 100’e göre belgelendirilmiş ürünler talep etmektedir.

Bir tekstil ürünü STANDART 100 etiketini taşıyorsa, bu ürünün her bileşeninin, yani her bir dikiş ipliğinin, düğmenin ve diğer aksesuarların zararlı maddeler için test edildiğinden ve bu nedenle makalenin insan sağlığı için zararsız olduğundan emin olabilirsiniz. Test, bağımsız OEKO-TEX® ortak enstitüleri tarafından kapsamlı OEKO-TEX’e dayanarak gerçekleştirilmektedir. Testte, insan sağlığına zararlı olabilecek çok sayıda düzenlenmiş ve düzenlemeye tabi olmayan maddeleri dikkate alırlar. Birçok durumda STANDARD 100’ün sınır değerleri ulusal ve uluslararası gereksinimlerin ötesine geçebilmektedir. Kriterler kataloğu yılda en az bir kez güncellenir ve yeni bilimsel bilgi veya yasal gereksinimlerle genişletilir. Üreticiler ve müşteriler için zararlı maddelere ilişkin yasal durumun genel görünümünü her gün tutmak kolay değildir. OEKO-TEX® enstitülerinden uzmanlar bunu sizin için yapıyor.

 

MADE IN GREEN etiketi, zararlı maddeler için test edilen ve sürdürülebilir ve sosyal açıdan sorumlu koşullar altında imal edilmiş tekstilleri tanımlar.

STANDAR 100 etiketi, ipliklerden bitmiş ürüne kadar zararlı maddeler için test edilmiş her türlü tekstil, STANDARD 100 ürün etiketine sahip olabilir.

 

Kayteks ürünlerimiz Oeko-Tex Standart-100 sıkı standartlarına sahiptir. Güvenle kullanabilirsiniz.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın